28 Kasım 2012 Çarşamba

VİZYONER İNSAN KAYNAKLARI ; ÇALIŞAN BAĞLILIĞI

Okuduklarımla,gözlemlediklerimle İnsan Kaynaklarının yeni dönem vizyonlarından biri olan Yetenek Yönetimini bir Y jenerasyonunun bir ferdi olarak ele almak istedim.İyi okumalar..

İŞLETMELER İÇİN ÇALIŞAN BAĞLILIĞI NEDİR?

Çalışan Bağlılığı,en önemli işletme konseptlerinden birisidir.İşletmelere göre organizasyona bağlı bir çalışan;

"Yaptığı işe kendini tamamen verebilen,görev tanımı itibariyle yaptığı işleri hevesli bir şekilde yerine getiren ve bu yüzden de işletmenin yapmakta olduğu ve de gelecekte yapmayı planladığı işlere uygun olarak harekete geçebilen,çalışma arkadaşları ve yöneticileriyle uyumlu çalışandır."


Ölçülebilen bir kavram olan Çalışan Bağlılığı, çalışanların kendi şirketlerine,yapmakta olduğu işlerine,çalışma arkadaşlarına ve de üst yönetime karşı olan düşüncelerinin,bakış açılarının birer ifadesidir.

Çalışan Bağlılığı oldukça önemlidir.Çünkü şirkete bağlılığı yüksek veya düşük olan çalışanlar arasında oldukça farkılıklar vardır.
Buna göre,bağlılığı düşük olan bir çalışan;


"Değişime ve yeni fikirlere kapalıdır.İsteksiz bir biçimde çalışırlar.İşlerinden memnun değillerdir ve bu  memnuniyetsizliklerini hal ve hareketlerinden görmek mümkündür.

Bağlılığı yüksek olan çalışan ise;
"Fikirlere katkıda bulunurlar.Nadiren devamsızlık yaparlar.Değişimin ve yeniliklerin takipçisidir.Organizasyonda uzun süre kalabilirler."

İŞLETMELER ÇALIŞAN BAĞLILIĞI İLE NE AMAÇLARLAR?

İşletmeler artık değer verdikleri "yetenekli" çalışanlarını kaybetmemek için dikkatli hareket etmekte ve bu konuda yaratıcı çözümler bulmayı amaçlarken aynı zamanda yenilikçi,katılımcı ve insan odaklı yönetim teknikleri geliştirmeyi amaçlamışlardır.

Bu nedenle İnsan Kaynaklarının yeni dönem rollerinden birisi de kaynağı 'insan' görerek,çalışanlarının beklentilerini karşılayacak tedbirlerle çalışan performansını en yüksek performansa dönüştürmektir.

YETENEK YÖNETİMİ NEDİR?YETENEĞİ YÖNETMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Yetenek Yönetimi; Yüksek potansiyelli kişilerin organizasyon bünyesine katılması ya da organizasyon içerisinde yüksek potansiyeli temsil eden çalışanların belirlenmesiyle bu kişilerin liderlik ve gelişim süreçlerini kapsamaktadır.Kısacası yetenek yönetimiyle insan kaynakları,doğru yeteneği bulmayı ve ona doğru yatırımlar yapmayı amaçlar.


Yeteneği doğru yönetmek oldukça önemlidir.Çünkü;

1)Rekabet avantajı sağlar
2)Vizyona ulaşmada kolaylık sağlar.
3)Daha yüksek karlılık sağlar
4)Liderlik potansiyeli olanlar organizasyona önceden kazandırılır.
5)Devinim(Turnover) azalır.
6)Çalışan performansı üstün performansa yaklaşır.


Yağmur İNCEDAL
Sevgiler :)

yazıda kullanılan resimler grassavoye.com.tr'den alınmıştır.Ayrıca bu yazı hazırlanırken Dinçer Atlı Yetenek Yönetimi adlı kitaptan yararlanılmıştır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.